Replikacja obszarów MRP pomiędzy SAP MDG i SAP ECC
- FMCG
- Cały świat
- SAP
- 3 miesiące
Opis projektu
Wielu klientów decyduje się na wdrożenie narzędzia MDG (Master Data Governance) jako pierwszy krok, poprzedzający przekształcenie systemu SAP R/3 do S/4HANA.
Jednakże pomimo tego, że integracja danych podstawowych z systemem SAP ECC jest jednym z głównych celów, dla których powstało narzędzie MDG, to niestety wciąż istnieją obiekty danych podstawowych, dla których nie ma standardowego rozwiązania ich replikacji do SAP ECC. Przykładem mogą być obszary MRP, o które możliwe jest rozszerzanie danych podstawowych materiału.
Jeden z naszych klientów zgłosił wymóg przeniesienia funkcjonalności rozszerzania materiałów do obszarów MRP z aktualnego systemu SAP ECC do nowo wdrożonego narzędzia MDG. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy mogliby rozszerzyć dany materiał o obszar MRP od razu podczas rozszerzenia takiego materiału o zakład (w ramach tego samego CRa).
Wyzwanie
Samo włączenie funkcjonalności rozszerzenia obszaru MRP po stronie MDG nie stanowiło problemu, jednak nasz zespół projektowy zdał sobie sprawę, że obiekt ten nie jest replikowany z S/4 MDG do SAP ECC, który z kolei jest wciąż używany jako system transakcyjny klienta.
Powodem tego jest fakt, że obszary MRP są uznawane przez SAP jako obiekt zewnętrzny należący do Planowania Zapotrzebowań Materiałowych (MRP) i dlatego nie są uwzględniane w IDocu o type MATMAS, który jest typem komunikatu używanym do przesyłania zmian danych podstawowych materiału. Co więcej, ogólne wykorzystanie ALE (Application Link Enabling) i DRF (Data Replication Framework) dla obszarów MRP nie jest obecnie możliwe, ponieważ nie istnieje żaden inny typ IDoca do ich dystrybucji. SAP oficjalnie to potwierdza w poniższych notach OSS:
- 2268203 – Brak możliwości aktualizacji/przeniesienia obszaru MRP, gdy używany jest typ komunikatu MATMAS.
- 2816571 – Ograniczenia funkcjonalne w MDG dla materiałów w SAP S/4HANA 1909.
- 425493 – MM17: obszar MRP nie może być utrzymywany masowo.
Rozwiązanie
W momencie zgłoszenia wymagania przez klienta, nasz zespół BPX rozpoczął analizę stanu obecnego, aby dowiedzieć się, jak wygląda aktualny proces i jaki jest najlepszy sposób wdrożenia rozwiązania docelowego. Ostateczną decyzją na jaką się zdecydowano było rozszerzenie struktury standardowego IDoca o typie MATMAS05 o nowe segmenty, które będą przechowywać dane obszaru MRP (MDMA).
Wdrożenie rozwiązania można podzielić na trzy etapy:
- Dostosowanie struktury IDoca o typie MATMAS w obu systemach SAP.
- Zmiana kodu ABAP w odpowiednim wyjściu użytkownika po stronie MDG, aby uwzględnić logikę przetwarzania dla nowego, niestandardowego segmentu.
- Aktualizacja modułów funkcyjnych po stronie SAP ECC, aby pobierały dane z przychodzących obiektów IDoca MATMAS i tworzyły lub zmieniały dane obszaru MRP.
Korzyści
Dostosowanie istniejącego IDoca (MATMAS) pozwoliło nam na redukcję kosztów wdrożenia. Ponadto mogliśmy dostarczyć rozwiązanie w krótkim terminie, ponieważ zostały wykorzystane istniejące rozwiązania integracyjne, a użytkownicy byli już zaznajomieni z całym ich przebiegiem. Co za tym idzie klient nie musiał zmieniać własnych procesów i mógł łatwo przetestować rozwiązanie.
Z punktu widzenia działalności biznesowej, wdrożone rozwiązanie pozwala klientowi na utrzymanie obszarów MRP w narzędziu S/4 MDG wraz z wszystkimi innymi danych podstawowymi materiałów. Powoduje to brak konieczności podwójnego utrzymywania tych samych danych w dwóch różnych systemach (MDG i ECC). Utrzymanie MDG jako jedynego źródła dla całego obiektu danych podstawowych materiału ogranicza również liczbę potencjalnych błędów popełnionych przez użytkownika i zapewnia synchronizację obu systemów. Użytkownicy końcowi zgłosili również, że całe rozwiązanie pomogło skrócić czas tworzenia danych podstawowych materiału.
Tutaj znajdziesz wsparcie eksperckie SAP
Zobacz inne case studies
Wdrożenie Teta ME i Teta HR w home& you S.A.
Wdrożenie systemu ERP enova365 w wielu firmach marki Opolgraf
Przeprowadzenie procesu przejęcia spółki poprzez połączenie i integrację systemów
Optymalizacja raportów w branży FMCG
Odkryj nasze możliwości
18+ lat doświadczenia
Od 2006 roku pomagamy Klientom wdrażać i rozwijać systemy oraz aplikacje, które usprawniają procesy biznesowe. Dzięki naszemu know-how nasi Partnerzy mogą w pełni wykorzystać technologie przyszłości.
1000+ zrealizowanych projektów
Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Wykorzystujemy technologie usprawniające funkcjonowanie i zarządzanie przedsiębiorstwem. Wspólna realizacja każdego projektu przybliża naszych Klientów do osiągnięcia perfekcji w zarządzaniu nowoczesną organizacją.
350+ pracowników
Mamy odpowiedni zespół doświadczonych i wykwalifikowanych ekspertów z wielu dziedzin. Konsultantów, analityków, programistów oraz PM-ów. Z sukcesem realizujemy nawet najbardziej złożone projekty, które przyspieszają rozwój organizacji na całym świecie.
50+ krajów, w których przeprowadzaliśmy wdrożenia
W oparciu o nasze unikalne kompetencje realizujemy innowacyjne projekty na całym świecie. Zdobywamy kolejne rynki i chętnie wchodzimy w nowe obszary. Kompleksowe podejście pozwala nam zapewnić rozwój firm z wielu sektorów i branż.
Skontaktuj się z nami
Porozmawiajmy! Interesują Cię nasze rozwiązania? Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.