Optymalizacja raportów w branży FMCG
Opis projektu
Głównym celem, w odniesieniu do połączenia spółek było powiązanie dwóch systemów raportowania. Obecny system był zbyt mało elastyczny i uniemożliwiał wspólne raportowanie dla obu firm.
Kontekst
Klient rozważał dwa możliwe rozwiązania. Pierwsze to zbudowanie hurtowni danych na bazie systemu SAP, z zasileniem jej danymi archiwalnymi i umożliwienie dzięki temu analizowania danych zarówno bieżących, jak i historycznych w obydwu spółkach. Drugą możliwością było wdrożenie nowoczesnego systemu Business Intelligence opartego na narzędziu Qlik, wraz z możliwością zasilenia go danymi zarówno archiwalnymi z poprzedniego systemu, jak i danymi bieżącymi z systemu SAP.
Wyzwanie/Problem
- Dwie spółki, które przed połączeniem korzystały z różnych systemów ERP: SAP i Asseco SoftLab (weszliśmy niedługo po tym, jak nasz Klient połączył się z inną firmą, stąd dwa systemy).
- Brak jednolitego rozwiązania do raportowania sprzedaży, brak dodatkowych raportów.
- Klient korzystał z bardzo prostego raportu zbudowanego w SAP, pobierającego dane z CO-PA (moduł kontrolingowy w SAP, sprzedaż i rozliczanie rentowności sprzedaży).
- Większość analiz prowadzona była zgodnie z zasadą – eksport do Excela, następnie łączenie i budowa raportów po stronie programu Excel.
- Powolność działania raportu SAP, czas generowania danych dla okresu przekraczającego 3miesiące trwał od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku minut.
- Brak możliwości prezentowania danych historycznych z poprzedniego systemu ERP jakim był SoftLab, co skutkowało koniecznością tworzenia dodatkowych raportów w Excelu.
- Brak zintegrowanego systemu planistycznego, wszystkie elementy planowania powstawały z wykorzystaniem Excela (konieczność eksportu zarówno danych podstawowych, jak i danych dotyczących wykonania/historycznych z systemów ERP).
Korzyści
-
Dane bieżące i dane historyczne w jednym miejscu
-
Skrócenie czasu prezentowania/wyświetlania danych
-
Możliwość prezentowania danych przekrojowych z wielu różnych obszarów (sprzedaż, logistyka, finanse, produkcja)
-
Możliwość dodawania innych źródeł danych niż SAP
-
Możliwość prezentowania danych pracownikom różnych szczebli, w zależności od poziomu ich uprawnień
-
Możliwość planowania sprzedaży (wolumeny, wartości, rabaty, marże) z wykorzystaniem danych istniejących w systemie SAP (historyczna sprzedaż, ceny, rabaty klientów, koszty wytworzenia)
-
Możliwość planowania produkcji w oparciu o plany sprzedaży, z wykorzystaniem danych z modułu produkcyjnego systemu SAP (BOMy, marszruty, słownik gniazd produkcyjnych itp.)
Obszary objęte wdrożeniem
- Raportowanie
- Wielowymiarowe raportowanie sprzedaży wraz z rentownością.
Raportowanie wolumenu sprzedaży (ilościowego i wagowego), przychodów, rabatów, kosztów wytworzenia, kosztów handlowych, kosztów ogólnych i logistyki wg różnych wymiarów (klienci, grupy klientów, indeksy, kategorie, grupy indeksów, rynki, kanały sprzedaży itp.).
- Raportowanie zapasów magazynowych.
Analiza trendów zapasów (w Qlik’u przechowywana jest historia zapasów na każdy dzień) oraz analiza zapotrzebowania na surowce.
- Raportowanie rotacji towarów i surowców.
Analiza rotacji zapasów, analiza zalegania partii oraz analiza towarów z najkrótszym terminem przydatności do spożycia.
- Raportowanie wskaźników jakości obsługi klienta (CSL.)
Raportowanie wskaźnika CSL wg wszystkich dostępnych wymiarów (kanały, rynki, klienci, grupy towarowe itp., rankingi KAM’ów, analiza zleceń sprzedaży, analiza powodów wstrzymana zlecenia sprzedaży itp.).
- Raportowanie odchyleń surowcowych i czasowych dla produkcji.
Analiza odchyleń surowców (wykonanie vs receptura) dla zleceń produkcyjnych (zarówno ilościowa, jak i kwotowa), analiza odchyleń czasowych (wykonanie vs receptura) z podziałem na maszynogodziny i roboczogodziny oraz analiza kosztów odchyleń (surowce, roboczogodziny, maszynogodziny).
- Raportowanie zakupów surowców.
Analiza cen zakupu (trendy, porównanie dostawców), analiza terminowości dostaw surowców (wg dostawcy, kupca itp.) oraz analiza rabatów zakupowych.
- Planowanie sprzedaży
- Planowanie wolumenowe sprzedaży.
Dane są wstępnie pobierane z plików źródłowych przygotowanych przez Dział Planowania Operacji i importowane do systemu K4. Następnie Dział Controllingu planuje konkretne ilości produktów na poszczególnych klientach w różnych układach (kategorie, grupy towarów itp.).
- Planowanie rabatów.
Rabaty wzorcowe pobierane są z systemu SAP. W następnym etapie użytkownik ma możliwość zaplanowania konkretnych rabatów, mając na uwadze przewidywany zysk na produktach w zależności od ich planowanej ilości.
- Planowanie kosztów wytworzenia.
Koszty wzorcowe poszczególnych produktów zaciągane są z systemu SAP. Dział Controllingu ma możliwość modyfikacji kosztów na wielu poziomach (m.in. koszt robocizny, surowców, opakowań, amortyzacji itp.).
- Planowanie cen sprzedaży i promocji.
Możliwość planowania cen sprzedaży poszczególnych indeksów wraz z ich rabatami. Ceny bazowe oraz historyczne rabaty pobierane są z systemu SAP. Użytkownik planujący może wprowadzić w systemie ich nowe, planowane wartości na dany okres planistyczny. System dodatkowo na bieżąco wylicza wpływ zmiany ceny oraz rabatów na przychód czy też marżę.
- Planowanie kosztów sprzedaży.
Możliwość zaplanowania takich kosztów jak koszt marketingu, transportu itp. Historyczne wartości pobierane są z systemu SAP. Użytkownik ma możliwość wprowadzania ich planowanych wartości oraz monitorowania ich wpływu na przychody oraz marżę.
- Planowanie marży na produktach.
Wszystkie zmiany parametrów, takich jak wolumen sprzedaży, ceny, rabaty czy koszty wpływają na ostateczny wynik sprzedaży. Użytkownik może na bieżąco monitorować ten wpływ, manipulując odpowiednio parametrami wejściowymi w celu maksymalizacji wyniku.
- Planowanie produkcji i zapasów
- Planowanie wolumenów produkcyjnych na podstawie planu sprzedaży oraz aktualnych zapasów.
- Planowanie obłożenia gniazd produkcyjnych.
- Planowanie zapotrzebowania na pracowników produkcyjnych.
- Planowanie zapasów surowców.
Na podstawie planu wolumenowego sprzedaży, planiści produkcji mają możliwość zaplanowania wolumenów produkcyjnych z uwzględnieniem m.in. wydajności poszczególnych gniazd produkcyjnych, liczby zatrudnionych osób oraz zapasów magazynowych wyrobów. Planowane jest także zapotrzebowanie na wymagane do produkcji surowce z uwzględnieniem aktualnie posiadanych zapasów magazynowych oraz leadtime’ów dostawców, a także produkcja półproduktów. Takie podejście zapewnia minimalizację stanów magazynowych oraz ułatwia zarządzanie zapasami. Wszystkie przeliczenia wykonywane są z uwzględnieniem receptur pobranych z systemu SAP.
Tutaj znajdziesz wsparcie eksperckie Qlik + K4
Zobacz inne case studies
-
Replikacja obszarów MRP pomiędzy SAP MDG i SAP ECC
-
Wdrożenie systemu ERP enova365 w wielu firmach marki Opolgraf
-
Przeprowadzenie procesu przejęcia spółki poprzez połączenie i integrację systemów
-
Planowanie kosztów produkcji z zastosowaniem Qlik Sense Enterprise i K4 Analytics
Odkryj nasze możliwości
-
18+ lat doświadczenia
Od 2006 roku pomagamy Klientom wdrażać i rozwijać systemy oraz aplikacje, które usprawniają procesy biznesowe. Dzięki naszemu know-how nasi Partnerzy mogą w pełni wykorzystać technologie przyszłości.
-
1000+ zrealizowanych projektów
Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Wykorzystujemy technologie usprawniające funkcjonowanie i zarządzanie przedsiębiorstwem. Wspólna realizacja każdego projektu przybliża naszych Klientów do osiągnięcia perfekcji w zarządzaniu nowoczesną organizacją.
-
350+ pracowników
Mamy odpowiedni zespół doświadczonych i wykwalifikowanych ekspertów z wielu dziedzin. Konsultantów, analityków, programistów oraz PM-ów. Z sukcesem realizujemy nawet najbardziej złożone projekty, które przyspieszają rozwój organizacji na całym świecie.
-
50+ krajów, w których przeprowadzaliśmy wdrożenia
W oparciu o nasze unikalne kompetencje realizujemy innowacyjne projekty na całym świecie. Zdobywamy kolejne rynki i chętnie wchodzimy w nowe obszary. Kompleksowe podejście pozwala nam zapewnić rozwój firm z wielu sektorów i branż.
Skontaktuj się z nami
Porozmawiajmy! Interesują Cię nasze rozwiązania? Nasi eksperci odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.